Förstudie kooperativa energilösningar ska undersöka om fler andelsägda solcellsanläggningar kan byggas i Östra Mellansverige. En utbyggnad av solcellsanläggningarna skulle i förlängningen gynna de uppsatta klimatmålen för Östra Mellansverige.
När det kommer till solel som energislag är kunskapen begränsad om vad som krävs för att implementera solceller i form av andelsägda anläggningar. Förstudie kooperativa energilösningar ska därför svara på vad som skulle möjliggöra en utveckling och etablering, vilka incitament och förutsättningar som finns för att investera, samt vilka hinder och eventuell problematik som finns i området.
Förstudien ska svara på vad som kan möjliggöra en utbyggnad av andelsägda solcellsanläggningar, samt en produktionsökning av förnyelsebar energi.
Målgrupper och mottagare av Förstudie kooperativa energilösningar är:
Efter genomförd förstudie ses tre potentiella utfall:
För mer information om Förstudie kooperativa energilösningar, kontakta projektledaren. Om du vill ta del av projektbeslutet i sin helhet, kontakta någon av oss i Klimatsynk.
20202784
Coompanion Örebro län Ekonomisk Fören
Anders Johansson
Coompanion Örebro län Ekonomisk Fören
070-235 94 98
anders@coompanion.se